Międzynarodowy Dzień Tolerancji - czym właściwie jest?

20.11.2020, 10:02 0 komentarzy
Międzynarodowy Dzień Tolerancji - czym właściwie jest?

Dnia 16 listopada, od przeszło 25 lat obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Tolerancji wyznaczony przez Zgromadzenie Ogólne ONZ z inicjatywy UNESCO. Z brakiem tolerancji na co dzień spotyka się naprawdę sporo osób i właśnie ta data ma to sygnalizować. Nakłanianie do wielu instytucji publicznych, naukowców i rządów tego rodzaju jest zachęceniem do tego, aby znaleźli rozwiązanie tego dużego problemu. Organizacji UNESCO mocno zależy między innymi na tym, aby zmniejszyć brak akceptacji poprzez edukację, czy także organizowanie wielu paneli dyskusyjnych, które mają na celu upowszechnianie tolerancji oraz nakłonienie do braku poniżania osób skrzywdzonych z wielu powodów.

Częściej występujące akty agresji, nacjonalizmu, homofobii, antysemityzmu i wszelkich nietolerancji, były powodem stworzenia tejże inicjatywy. Z częstą marginalizacją, dyskryminacją oraz pewnym wykluczeniem przez osoby z bliskiego otoczenia, spotykają się właśnie te grupy, co stwierdzono na przestrzeni wielu lat. Obchody Międzynarodowego Dnia Tolerancji mają okazać się zbawienne w odnalezieniu głównych przyczyn kiełkowania nietolerancji, ale też mają obwieszczać, jak niepokojące bywają oznaki braku akceptacji dla osób krzywdzonych. Takie czyny mają okazać się przydatne do tego, żeby dociec, czym właściwie jest respektowanie nie swoich praw i cudzej własności, ale też pokazać, co to jest uznanie oraz zaakceptowanie różnic indywidualnych. Ma też kształcić, nauczyć uznania różnorodności względem kultur, zrozumienia innych ludzi, ale też celem tego rodzaju czynności jest umiejętności wysłuchiwania.


Jak świętowano w naszym kraju Międzynarodowy Dzień Tolerancji?


Zarówno prezydenci, jak i burmistrzowie polskich miast wygłosili zgodny apel, w którym wykazują potężne zrozumienie dla osób, które doświadczyły fizycznej oraz werbalnej przemocy wynikającej z homofobii oraz rasizmu. Pod generalnym apelem podpisał się przede wszystkim prezydent Warszawy, Gdańska, Poznania, Lublina oraz Katowic. Solidarność tego dnia będzie manifestowana przez wywieszanie tęczowych flag oraz podświetlenie wielu budynków, jak powiedział prezydent stolicy Rafał Trzaskowski. Wyjątkowo w tęczowych barwach został podświetlony Pałac Kultury i Nauki oraz most Śląsko-Dąbrowski.

Tagi:

Zostaw komentarz