Zmaganie się z zanieczyszczeniem

23.11.2020, 10:11 0 komentarzy
Zmaganie się z zanieczyszczeniem

Zaledwie kilka dni temu obchodzony był Dzień Czystego Powietrza.Z tego właśnie względu warto nabrać odrobinę refleksji odnoszących się do dość sporego problemu, który pojawia się na obszarze całej Polski. Mowa tu jak wiadomo o smogu, który z pewnością może być dla wielu ludzi naprawdę bardzo katastrofalny. Trujące substancje chemiczne, którymi oddychamy niemalże każdego dnia, bez żadnych wątpliwości mają do czynienia z nieustannym rozpowszechnianiem się obecnego koronawirusa, z którym boryka się cały świat już niecały rok. Naprawdę warto nieprzerwanie wyjaśniać czym jest degradacja powietrza oraz jakimi sposobami można z tego rodzaju problemem walczyć.


W kilku stacjach telewizyjnych, z okazji wspomnianego już Dnia Czystego Powietrza poruszony został ten właśnie temat. W głównej mierze warto zdawać sobie sprawę z tego, że dzisiaj w Polsce zaczął się grzewczy sezon, a wraz z nim powrócił również problem ze smogiem. Skuteczne i ergonomiczne ogrzewanie naszych mieszkań to jeden z najskuteczniejszych sposobów na zapobieganie zatruciu powietrza. Rzecznik Polskiego Alarmu Smogowego przypomniał również, iż połowę smogu w naszym kraju produkujemy sami w domach. Uznał, że jeżeli nie zrezygnujemy z kotłów, które zanieczyszczają środowisko, nie rozwiążemy tego kłopotu.


Zespołów Elektrociepłowni PAK również włączył się do walki z ze zdegradowanym środowiskiem. Piotr Woźny, prezes spółki rozgłosił, iż produkowana przez tę spółkę energia za ok. 10 lat okaże się zeroemisyjna. Miejmy na uwadzę także to, iż kłopot ze smogiem i z COVID możemy ze sobą bezspornie połączyć. Pandemia SARS-CoV-2 dała o sobie znać początkowo w miejscach o niezmiernie wysokiej degradacji środowiska, a więc we włoskiej Lombardii oraz przemysłowych regionach Chin.


Jeżeli chodzi o smog bez dwóch zdań należałoby także być świadomym tego, co w zasadzie jest decydującą tego przyczyną. Zatem jest to tzw. niska emisja, która odpowiada za pojawienie się w powietrzu wielu niszczących substancji takich jak SO2, PM10, PM2,5 a więc dwutlenek siarki, szkodliwy dla człowieka a także dla całego środowiska, dioksyny, a więc związki chemiczne, odpowiedzialne za pojawienie się nowotworów, NOx tlenki azotu, odpowiedzialne za dziurę ozonową czy też chociażby metale ciężkie. Wiedza dotycząca tych wspomnianych właściwości jest nieprawdopodobnie istotna, głównie ze względu na nasze zdrowie oraz zdrowe, otaczające nas każdego dnia środowisko.

Tagi:

Zostaw komentarz