Już niedługo wybory na prezydenta w Stanach

15.09.2020, 13:59 0 komentarzy
Już niedługo wybory na prezydenta w Stanach

W 2020 roku Ameryka wybierze przyszłego reprezentanta państwa. Na chwilę obecną ten urząd obejmuje Donald Trump i oczywiście ubiega się on o kolejną kadencję. Mimo to inni kandydaci nie śpią i pięćdziesiąt dni przed głosowaniem jest możliwość zapoznania się z opinią publiczną. Jak dokładnie wyglądają? Szanse którego kandydata mogą być najlepiej rokujące? W opozycji z ostatnimi wyborami, największy oponent Donalda Trumpa ma o wiele większą przewagę.

Joe Biden, pretendent frakcji demokratycznej, ma ponad siedmioprocentową przewagę nad aktualnym prezydentem Stanów. Aczkolwiek sztab wyborczy Donalda Trumpa nie rozpacza i nie sądzi, aby bieżące sondaże przedstawiały nadchodzący wynik głosowania. W ostatnim głosowaniu sytuacja prezentowała się nawet podobnie - Clinton w zeszłym głosowaniu również przodowała, ale jej wyższość nie wydawała się tak spektakularna. Było to zaledwie 2,3%. Niezależnie od tego, że Hillary Clinton miała wyższość a także zdobyła większą liczbę głosów, jeśli weźmiemy pod uwagę całe USA, przegrała starcie z Donaldem Trumpem.

Interesujące okazuje się to, iż w Ameryce nie stanowi o wygranej większość indywidualnych głosów. Najważniejszy jest wybór elektorów - we wszystkich stanach jest określona ich liczba i zależy ona od populacji w danym stanie. Aktualnie wojuje ze sobą w znacznej mierze kilka stanów - Pensylwania, Wisconsin, Michigan, Arizona oraz Floryda.

W każdym wskazanym stanie sondaże różnią się. W niektórych stanach przewodzi obecny prezydent, gdzie indziej frakcji demokratycznej. Sytuacja więc nie będzie jednoznaczna. Sporo zdecydowanie zależy od panujących postaw w wybranym stanie - gdzieniegdzie mieszkańcy przedstawiają republikańskie poglądy, a gdzieniegdzie okazują się to w znacznej mierze demokratyczne podejście. Mimo to chociażby w częściach Stanów przede wszystkim republikańskich w ostatnim czasie zaszły ogromne modyfikacje. Sporo dzięki nowym mieszkańcom, którzy przedstawiają stosunkowo liberalne podejście, a decydują się przeprowadzić ze względu na tanie mieszkania. Podobne podpisy mogą mieć znaczący wpływ na powołanie kolejnego przedstawiciela kraju.

A w jaki sposób się odbędą wybory w dobie pandemii? Przez pandemię wybory będą wydłużone, ponieważ rozpoczną się nawet zaraz. Zdecydowana liczba mieszkańców Ameryki ma zamiar oddawać swój głos korespondencyjnie.

Pozostaje zatem poczekać na rozwój sytuacji - wziąwszy pod uwagę zeszłe wybory, nic nie może być stuprocentowo pewne toteż kierowanie się publicznymi opiniami okazać się może niecelne.

Tagi:

Zostaw komentarz